GTA-MP

Co je MP ?

Multiplayer (Multihráč neboli Hra o více hráčích) je herní termín převzatý z angličtiny označující programovou možnost počítačové hry nebo videohry hrát tutéž hru ve stejný čas několika hráčům najednou.

Opakem multiplayeru je singleplayer

 


Multiplayerové hry

Existují různé druhy multiplayerových her.

  • Hry, které mají klasickou single-playerovou část (kampaně, jednoho hráče, příběhová část), a multi-player je dodán jako možnost navíc. Sem patří zejména strategie, jako Age of Empires nebo Warcraft. Můžeme sem i zařadit různé akční hry, jako [Doom, Half-Life nebo Call of duty (2-4)].
  • Hry, které jsou tvořeny primárně pro hraní přes internet nebo lokální síť (LAN) (propojení více počítačů v místnosti). Přesto je možné hrát je i na jednom počítači, bez připojení k jakékoliv síti. Sem patří například BattleField nebo Star Wars: Battlefront. Mezi méně známé patří i Trackmania Nations forever.
  • Hry, hratelné pouze přes internet nebo LAN. Nedají se spustit v single-playerovém módu. Hraje se většinou na serverech o stovkách nebo tisících hráčů (záleží nahře a síti kolik “zkousne“ nejčastěji mezi 20 až 40 hráči) . Patří sem především tzv. MMORPG (massive multiplayer online role playing game), jako je World of Warcraft, Lineage, Ragnarok Online, Star Wars: Galaxies a další.
  • Hry, které se dají hrát na jednom počítači tzv. spliscreen

 


Herní servery a sítě

Akční hry jako Doom nebo Half-Life se hrají na tzv. dedikovaných serverech. Tento server je určen pro koordinaci pohybu a chování hráčů, stará se o mapu, která se hraje, popřípadě ji po skončení (ať už z důvodu vypršení časového limitu nebo dosažení určitého počtu fragů) změní za jinou. Strategické hry oproti hrám akčním nabízí hraní přes tzv. herní sítě. Největší z nich je Battle.net, ale existují i další sítě jako GameSpy, Westwood Online, WormNet, BlueByte Game Channel. Herní sítě jsou založeny na Peer to peer architekuře. Klient se nejdříve připojí k serveru a zde do herní místnosti, kde může Chatovat s ostatními hráči. Odtud také může zakládat hry, popřípadě listovat seznamem již založených her a připojovat se k nim. Zde funkce serveru obvykle končí - jsou-li klienti propojeni, všechna další data (o pozici hráčů a jejich jednotek, chat ve hře) se rozesílají přímo mezi nimi.


Převzato z Wikipedie, otevřené enciklopedie.

 
Copyright 2009 © Webové stránky jsou vytvořené Administrátory : Tommy.35, EnroX